Luštěniny VIII.
Jedním slovem, DÍKY!
Za vaši učást a váš výkon. Tento rok jsme se opět o kousek posunuli co se týče účasti, letos si přišlo zaluštit celkem 30 týmu v počtu 112 účastníků, plus mínus nějaké drobné.
Děkujeme vám také za vaší zpětnou vazbu, moc nás těší, že jste si šifrovačku užili a dokonce příslíbili i účast v dalším ročníku :)
Dvě věci, které určite už můžeme slíbit jsou následující - další ročník již příští rok, sledujte nás zde nebo na instagramu kde budeme postupně pouštět další informace.
Druhou věcí je obtížnost šifer, tento rok se nám to zdálo vše rychlé a jednoduché, příští rok máme v plánu lehce přitvrdit, ale opravdu jen lehce, není třeba se ničeho obávat :) Měl by to být jen malý krůček k té správné náročnosti šifer, kterou už nekolik let hledáme.

Vítězné týmy
- Abakus1.
- Machoni2.
- Medvědi3.
Šifry a jejich řešení
Všechny šifry, jejich řešení a nápovědy jsou vám k dispozici
Baťův domek

Zobrazit nápovědu
- Hmatem by to taky šlo
Zobrazit řešení
- Zvýrazněné cihly reprezentují “puntíky” v braillově písmu a dávají nám výsledné řešení.
- V prvním řádku jsou písmena Z,A a K a ve druhem L, A a D.
Řešení: ZÁKLAD
Karty

Zobrazit nápovědu
- Poskládej je do správného pořadí.
Zobrazit řešení
- Karty je potreba poskládat do správného pořadí:
- Dvojice sousedních karet nám dají čísla: 6, 21, 14, 11, 3 a 5, která reprezentují písmena dle jejich pořadí v abecedě.
Řešení: FUNKCE
Cenzurováno

Zobrazit nápovědu
- Najdi hledaná písmena v cenzurovaných slovech pomocí čísla zprávy..
Zobrazit řešení
- Z kontextu textu identifikuj cenzurovaná slova:
- Prvního
- Gottwaldov
- náměstí
- fotbalový
- architektem
- Jižní
- Wittmann
- Škoda
- Použij číslo zprávy 16356422 pro určení hledaných písmen v daných slovech ve stejném pořadí, v jakém se vyskytují v textu.
- Příklad 1 - Prvního, 6 - Gottwaldov, …, 2 - Škoda
Řešení: PAMATNIK
Půdorys

Zobrazit nápovědu
- Jakou plochu maji jednotlivé místnosti?
Zobrazit řešení
- Spočítej plochy jednotlivých místností v domě.
- Výsledná plochy převeď na písemna a poskládej je v pořadí, které odpovídá označení místností.
- 1.01 kuchyně: 19 = S
- 1.02 koupelna+WC: 12 = L
- ...
Řešení: SLOUPY
Krabice
Zobrazit nápovědu
- Brailovo písmo
Zobrazit řešení
- Uvnitř krabice je zanechán vzkaz brailovým písmem
Řešení: INTERNAT
Slepá mapa

Zobrazit nápovědu
- Identifikuj objekty pod všemi body X v mapě města Zlín.
Zobrazit řešení
- Obrázek představuje slepou mapu města Zlín.
- (Nepovinné) Pomocí pauzáku překresli body X ze zadání do mapy Zlína obdržené v materiálech.
- Identifikuj objekty pod všemi body X.
- Číslo u bodu X značí hledané písmeno z názvu objektu.
- Písmeno u bodu X značí pořadí písmene ve výsledné šifře.
- Příklad B5 = Památník Tomáše Bati - hledané písmeno je T a bude druhé v pořadí výsledného řešení
- A1 = Stadion mládeže
- B5 = Památník Tomáše Bati
- C12 = Kudlovská přehrada
- D1 = zámek Zlín
- E12 = Evangelický kostel
- F4 = Vila Tomáše Bati
Řešení: STEZKA
Pohlednice

Zobrazit nápovědu
- Co kdyby byly vlajky na ručičkách?
Zobrazit řešení
- Hodiny na kostele jsou vždy v pozici semaforové (vlajkové) abecedy. Po přeložení všech písmen se dá poskládat výsledek.
Řešení: GAHURA
Architekti

Zobrazit nápovědu
- Počítej v milionech.
Zobrazit řešení
- Odečtením datumů narození i úmrtí včetně dne i měsíce u jednotlivých architektů dostáváme číslo jehož zbytek po dělení 26 je reprezentací pořadí písmene v abecedě.
Řešení: BLOK
Bonusové informace k šifám
Každá šifra obsahuje menší, či delší doplňující informaci, která se váže buď s danou šifrou, nebo se stanovištěm šifry.
Baťův domek
Stejně jako šifrovací hra potřebuje svoji 1. šifru, jakákoliv stavba potřebuje svůj základ. Základy budov jsou klíčovým prvkem, který přenáší veškeré zatížení stavby do země a zajišťuje její stabilitu.
Existují různé typy základů, například mělké základy jako základové pásy či desky, které se používají u rodinných domů, a hluboké základy jako piloty, jež jsou vhodné pro vícepodlažní budovy na nestabilním podloží.
Karty
Funkcionalismus je architektonický směr, který lze zařadit do obecného pojmu moderní architektura. Ta začala krystalizovat ve 20. letech 20. století a podobně jako předcházející historické slohy, hledala svůj výraz ve formách vyjadřujících její filozofii, ovlivněnou celospolečenskými změnami.
V oblasti architektury a stavebnictví to znamenalo stavět domy podle jejich funkce a zároveň reagovat na požadavky průmyslu.
Ve dvacátých a třicátých letech byl funkcionalismus vedoucím architektonickým slohem i v Československu a svými realizacemi v meziválečném období přiřadil československou architekturu k evropskému vrcholu.
Cenzurováno
Památník Tomáše Bati - funkcionalistická budova, která je poctou zakladateli obuvnického koncernu. Zářící vitrína z betonu, skla a oceli. Nebo chcete-li, moderní parafráze na stavby vrcholné gotiky. Radikální dílo architekta Františka Lýdie Gahury, místo, které byste při návštěvě Zlína neměli minout.
Půdorys
Sloup ve funkcionalismu není chápán jako dekorativní prvek, ale jako racionální nosná konstrukce. Funkcionalismus, směr architektury 20. století, zdůrazňuje praktičnost, účelnost a pravdivost použitých materiálů.
Sloupy jsou často přiznané, viditelné a tvoří základní prvek kompozice - například v dílech Le Corbusiera, kde se objevují piloty (štíhlé nosné sloupy) jako součást tzv. pěti bodů moderní architektury.
Tyto sloupy umožňují volný půdorys a fasádu, čímž se zvyšuje variabilita prostoru.
Krabice
Od roku 1927 začala firma Baťa budovat novou internátní čtvrť poblíž náměstí Práce, aby vyřešila kapacitní problémy s ubytováním mladých zaměstnanců a studentů Baťovy školy práce. Urbanistický návrh Františka Lýdie Gahury rozdělil internáty do dvou řad podle pohlaví.
Prvním vzorem byla dvoupatrová noclehárna č. 855 s železobetonovým skeletem a individuálními vstupy do pokojů, která byla později nahrazena modernější výstavbou. Internáty využívaly standardizovaný modulární systém s třítraktovým členěním a vstupními prostory ve střední části. Kapacita jednotlivých budov se lišila, přičemž na pokoji mohlo bydlet od pěti do dvaceti osob.
První internát v nové čtvrti nesl číslo 1335 (dnes hotel GARNI) a jeho autorem byl Gahura. Na dalších projektech pracovali jak zaměstnanci Baťova stavebního oddělení, tak externí architekti.
Pokoje měly jednotný styl, ale v přízemí byly různé provozní prostory, jako jídelny, knihovny či byty vychovatelů. Po roce 1991 internáty přešly do soukromého vlastnictví a dnes slouží komerčním, ubytovacím i školním účelům. Přestože interiéry prošly úpravami, základní urbanistická koncepce zůstala zachována.
Slepá mapa
Organizovaná turistika ve Zlíně začala v roce 1926, kdy byl založen místní odbor Klubu českých turistů (KČT). Mezi zakládajícími členy byl i Tomáš Baťa, těch bylo v roce 1926 dvacet sedm.
Už o deset let později čítal zlínský klub na tři sta padesát členů a věnoval se kromě pěší turistiky i té lyžařské a později také horolezectví. Už tenkrát patřilo mezi důležité činnosti klubu značení turistických tras.
Pohlednice
Architektonicky a umělecky spíše průměrná a svým výrazem fádní stavba kostela sv. Filipa a Jakuba je v kontextu města Zlína nositelem nezpochybnitelné historické hodnoty. První písemná zmínka o existenci farního chrámu pochází až z roku 1437, dnešní kostel se však nalézá na místě spojeném s prazáklady Zlína.
Právě do prostoru v okolí kostela totiž můžeme umístit vůbec nejstarší shluk obydlí celého postupně rostlého pravidelného osídlení. Nalézal se v místě křížení dvou lokálně významných obchodních tras. Jedna vedla podřevnickým údolím od západu k východu, druhá ji protínala v prostoru dnešních ulic Dlouhá, Osvoboditelů a Hradská. Ta propojovala Holešov s Uherským Brodem.
Architekti
"Baťovi architekti" byli skupina architektů a urbanistů, kteří ve 30. letech 20. století navrhovali pro firmu Baťa moderní továrny, města i obytné čtvrti. Jejich styl vycházel z funkcionalismu a modernismu – důraz kladli na jednoduchost, účelnost a kvalitu života zaměstnanců.
Mezi nejvýznamnější architekty patřili František Lydie Gahura (autor mnoha staveb ve Zlíně) a Vladimír Karfík. Jejich práce ovlivnila podobu Zlína i dalších měst po celém světě.